Monthly Archives: Mai 2011

Noi teritorii pentru poezie

de-acum trupul meu nu mai este al meu
ci doar al acestor femei străine care sporovăiesc într-una
într-o lume îndepărtată paralelă cu universul organelor mele
și al paletei de cobalt din capul straniu al cobaltronului
pe harta acestor teritorii încă necunoscute poeziei române
scrie Hic sunt leones dar eu am fost pe aici înaintea voastră
ca exploratorul din junglă între triburi stranii de canibali
se poate trăi și dincolo de aceste granițe nu vă fie frică
se poate trăi

 

Poem de Ion Zubașcu

Colonia Poetică – invitație


Mircea Horia Simionescu (1928 – 2011)


Bucuria e un liliac înflorit

Bucuria e un liliac înflorit.

Târgul Național al Cărții de Poezie (ediția a II-a)

Program evenimente

Miercuri, 18 mai: 
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 12.00 – Conferinţă de presă. Deschiderea TNCP  
Prezintă: Lucian Chişu, Florin Rotaru, Ioan Cristescu, Dan Mircea Cipariu

Ora 15.00 – Spectacol de poezie şi pantomimă
Poeţi invitaţi şi actori ai Teatrului Masca – pe trotuarul care leagă Muzeul Naţional al Literaturii Române de sediul Uniunii Scriitorilor din România (Casa Monteoru)

Ora 15.30 – Vernisajul expoziţiei de carte bibliofilă şi gravură
Liceul de Arte Nicolae Tonitza
Prof. coord. Iuri Isar

Ora 18.00 – Lectură de poezie: Marian Drăghici, Octavian Soviany, Paul Vinicius, Florin Iaru, Claudiu Komartin
Moderator: Cosmin Perţa

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 14.00 – Vernisajul expoziţiei de fotografie realizată de Ion Cucu
Prezintă: un cristian

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 19.00Lectură de poezie: Dumitru Bădiţa, Simona Grazia Dima, Ofelia Prodan
Moderator: Felix Nicolau

Joi, 19 mai: Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 14.00Colocviu: Starea traducerilor de poezie
Invitaţi: Dinu Flămând, rezidenţii programului de traduceri ICR
Moderator: Florin Bican

Ora 17.00
– Clubul de lectură Institutul Blecher

Lectură din volumul „Zidul de mătase” de Constantin Virgil Bănescu, Casa de editură Max Blecher, 2011
Citesc: Ivan Hristov, Santha Attila, Gabriel Daliș
Moderator: Claudiu Komartin

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00Lectură de poezie: Miruna Vlada, Ştefan Manasia, Lucian Vasilescu
Moderator: Cosmin Perţa

Ora 18.00Recital: Eusebiu Ştefănescu şi Maria Gheorghiu

Ora 20.00Recital de poezie: Corina Ciucă, bursieră a Fundaţiei Dan Voiculescu
Prezintă: Daniel Octavian Bejan şi Traian T Coşovei
Recital: Traian T. Coşovei şi Florin Chilian

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00Lectură de poezie: Adela Greceanu, Elena Vlădăreanu, Andra Rotaru, Nichita Danilov
Moderator: Cosmin Perţa

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00Lectură de poezie: Teodor Dună, Dan Sociu, Răzvan Ţupa, Mugur Grosu, Stoian G. Bogdan
Moderator: Felix Nicolau

Vineri, 20 mai – Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.00Masă rotundă: România literară – Observator cultural
Starea poeziei contemporane
Invitaţi: redactori şi colaboratori ai revistelor 
Moderator: Carmen Muşat

Ora 17.00Cafeneaua critică: Dezbatere cu tema: Cărţi de poezie 2010-2011. Bilanţ de etapă
Ion Bogdan Lefter şi invitaţii săi: poeţii Traian T. Coşovei, Ion Mureşan, Radu Vancu, Daniel D. Marin şi alţi autori de cărţi apărute în 2010-2011, precum şi poeta Magda Cârneci şi criticul Cosmin Ciotloş
Moderator: Ion Bogdan Lefter

Ora 20.00 – Seară de proiecţii video cu poeţi din străinătate

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00Lectură de poezie: Ion Mureşan, Alexandru Vakulovski, Moni Stănilă, Dan Coman, Doina Ioanid
Moderator: Cosmin Perţa

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 19.00Recital: Doru Stănculescu 
Lectură de poezie: Doina Uricaru, Ileana Mălăncioiu, Iolanda Malamen, Ana Blandiana, Magda Cârneci
Moderator: Ioan Cristescu

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00Lectură de poezie: Florin Pop, Nicolae Scheianu, Andra Rotaru, Radu Vancu, Vasile Leac, Mihai Goţiu
Moderator: Felix Nicolau

Sâmbătă, 21 mai: Muzeul Naţional al Literaturii Române

Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 12.00 – Preambul la Congresul Naţional de Poezie, 2011
Invitat special: Gellu Dorian, alături de Adrian Alui Gheorghe 
Moderator: Dan Mircea Cipariu

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00 Lectură de poezie: Angela Marinescu, Nora Iuga 
Moderator: Miruna Vlada

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00Lectură de poezie: Constantin Acosmei, Şerban Axinte, Andrei Bodiu, Romulus Bucur, Violeta Savu, Gelu Vlaşin
Moderator: Felix Nicolau

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00 – Petrecerea de final a TNCP ediţia a II-a:
Lecturi: Ion Mureşan, Paul Vinicius, Cosmin Perţa, Vasile Leac 
Muzica: Mircea Tiberian.
Moderator: Ioan Cristescu

Duminică, 22 mai  Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 16.00 – Închiderea oficială a TNCP. Prezentarea raportului Târgului.

Programul târgului:
12.00 – 20.00


Beth Gibbons – Mysteries


Noaptea muzeelor

NOAPTEA MUZEELOR

PROGRAMUL EVENIMENTELOR

Expoziţia permanentă a M.N.L.R  

Expoziţia foto-documentară Centenar Emil Cioran  

18.00 – 18.45
Concert susţinut de Iulia Chertes şi Ioana Demetra Gîrleanu, eleve ale Şcolii de muzică „Dinu Lipatti”
Profesor coordonator: Mariana Mihai

În program:
Haydn – Sonata în La bemol major
Francis Poulenc – Toccata 
E.Grieg – Nocturnă op. 54 nr.4 
Isaac Albeniz – Asturias 
W.A.Mozart – Sonata în Re major p.I 
Edvard Grieg – Dans Norvegian nr.2  

19.00 – 19.45
 Recital de vioară Mircea Dumitrescu – 12 ani

Bursier al Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei
Clasa prof. Olivia Papa
La pian prof. corepetitor: Smaranda Ilea

Recital de vioară

În program:
1. Gavinies – Studiul nr.17
2. N. Paganini – Capriciul nr.5
3. Mozart – Concert in Re nr.7
4. Sarasate – Melodii lautaresti
5. Wieniawsky – Poloneza de concert in Re major
6. Monti – Ceardas

Teatrul Masca: Statui vivante
(Studenţii Şcolii de Artă Gestuală „Masca”)

20.00 – 20.45
Concert susţinut de Eugen Cristea şi Jul Baldovin  

21.00 – 22.15
Te recunosc şi pe-ntuneric, Bucureşti! – Noapte de poezie şi muzică  

Poeţi în recital:
Andra Rotaru, Dan Mircea Cipariu, Denisa Comănescu, Traian T. Coşovei, Bogdan O. Popescu, Marius Marian Şolea, Eugenia Ţarălungă, Lucian Vasilescu, Paul Vinicius, Eugen Suciu, Cornelia Maria Savu, Iolanda Malamen.
Muzica: Mircea Tiberian

22:15 – 23:00:   Înapoi în Interbelic… one-man-show cu Vlad Jipa
                       La pian: Radu Dumitru

23.00 – 23.45
Concert de muzică medievală: formaţia PONTICE
Cătălin Mirea, Viorel Păunescu, Monica Ivanov, Florentina Ciobanu,
Geanina Meragiu, Eduard Ionescu

00.00 – 01.30
Cinemateca Literaturii 

Acces gratuit.