Tag Archives: Lucian Vasilescu

București ’21 – o epopee participativă

https://quasiote.files.wordpress.com/2015/09/b25c4-afis2bfinal.jpg


TNCP 2014

 

Programul TNCP / FIBP 2014

AFIS FIPB TNCP 2014PROGRAMUL EVENIMENTELOR de la TNCP / FIPB 2014.


Inclusiv “Gala Poezie de 10! Cele mai bune cărţi de poezie ale anului 2013” și “Maratonul de Poezie și Jazz“, ediția a VI-a.

 

Miercuri, 14 mai:

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.00 – Conferinţă de presă. Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București/ TNCP

Participă: Marcel Nicolaescu (Viceprimar, Primăria Municipiului București), Emanuel Papagheorghiu (Director Executiv – Direcția pentru Cultură, Învățământ, Turism, Primăria Municipiului București), Dan Mircea Cipariu (Președinte Asociația Euro CulturArt), Ioan Cristescu (Director General al Muzeului Național al Literaturii Române), Leonard Artur Horvath (Director Administrația Fondului Cultural Național)

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 16.00 – Lansări de carte:

Editura Eikon

Traian Furnea, Niște poezii, ediție îngrijită de Iulian Boldea

Flaviu Predescu, Secretul secretelor (va citi și din volumul în curs de apariție – Obsesia gesturilor)

Darie Magheru, SCRIERI, Volumul I – Poeme

George Precup, Dolor sau jupuind îndoiala

Ion Maria, Când vor veni extratereştrii

Dan Anghelescu, Şi atunci ar fi trebuit să vorbesc… (Elegii) / À ce moment j’aurais dû parler (Élégies)

Eliza Macadan, Transcripturi din conștient, Anotimp suspendat

 

* Librăria Bastilia, Piața Romană nr. 5

Ora 18.00 – Lecturi publice de poezie:

Marin Mălaicu Hondrari, Ioan Es Pop, Angela Marinescu, Dan Sociu, Cătălina Matei, Dan Iancu, Codruța Simina, Octavian Soviany, Teodor Dună, Domnica Drumea, Dan Coman.

Moderator: Ioan Groșan

 

Joi, 15 mai:

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 13.00 – Dezbatere: Rotonda 13” – Radu G. Ţeposu

Invitaţi: Lucian Perţa, Ioan Grosan, Ion Mureşan, George Ţâra, Florin Iaru, Filip Florian, Cosmin Perţa, Ioan Buduca, Ion Bogdan Lefter.

Moderator Ioan Cristescu

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 15.00 – Lecturi publice de poezie: In memoriam Traian T. Coșovei, Andrei Bodiu & Alexandru Muşina

Ion Mureșan, Lucian Perţa, Caius Dobrescu, Marius Oprea, Simona Popescu
Moderator: Teodor Dună

 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 17.00 – Lecturi publice de poezie:

Ioana Greceanu, Rodian Drăgoi, Mariana Filimon, Lucian Vasilescu, Valeriu Mircea Popa, Andrei Novac, Niculina Oprea, Aura Christi, Clara Mărgineanu, Floarea Ţuţuianu, Dana Banu, Magda Cârneci, Ștefan Ciobanu

Moderator: Dan Mircea Cipariu

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 18.00 – Concert: Ada Milea & Bogdan Burlăcianu

ALCOOL, după CARTEA ALCOOL a poetului Ion Mureșan

 

* Tramvai 26, Strada Cercului, nr. 6

Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:

Nora Iuga, Laura Dan, Andra Rotaru, Doina Ioanid, Dumitru Bădiţa, Mihail Gălăţanu, Cătălina Bălan, George Chiriac, Șerban Axinte, Matei Hutopilă, Dmitri Miticov, Andrei Zbîrnea, Liviu Uleia, Viku Zen

Moderator: Cosmin Perța

 

Vineri, 16 mai: 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 17.00 – Lecturi publice de poezie:

Ștefan Baghiu, Dumitru Crudu, Svetlana Cârstean, Denisa Duran (Denisa Mirena Pișcu), Stoian G. Bogdan, Dan Mihuţ, Aida Hancer, Silvia T., Simona-Graţia Dima, Adrian Suciu, Tiberiu Neacșu, Eugenia Țarălungă, Luminița Dascălu, Diana Caragiu, Adrian OproiuFlorin Caragiu.

Moderator: Ioan Groșan

 

Afis Gala Poezie de 10* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 18.00 –“Gala Poezie de 10! Cele mai bune cărţi de poezie ale anului 2013” 

Invitatul special al Galei este Maestrul Mircea Dinescu.

Ştefan Baghiu, Spre Sud, la Lăceni, Editura Cartea Românească

Bogdan Coşa, O formă de adăpost primară, Editura Cartea Românească

Claudiu Komartin, Cobalt, Casa de Editură Max Blecher, Bistrița

Angela Marcovici, Intimitate, Editura Charmides, Bistrița

Viorel Mureşan, Salonul de toamnă, Editura Tracus Arte

Ioana Nicolae, Autoimun, Editura Cartea Românească

Ioan Es. Pop, 1983.Marş.2013.Xanax, Editura Charmides

Dan Sociu, Vino cu mine ştiu exact unde mergem, Editura Tracus Arte

Eugen Suciu, Ţeasta, Editura Tracus Arte

Krista Szöcs, Cu genunchii la gură, Editura Charmides

Cu participarea extraordinară a actriţei şi scriitoarei Ioana Crăciunescu şi a muzicienilor Gabriela Costa (voce) si Alex Man (chitară).

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu şi Ioan Groşan

Organizatori: EURO CULTURART, MUZEUL NAŢIONAL AL LITERATURII ROMÂNE DIN BUCUREŞTI, TEATRUL NAŢIONAL DE OPERETĂ “ION DACIAN”.

Coorganizatori: APLER, USR Filiala Bucureşti Poezie, Opera Scrisă.Ro.

O coproducţie Radio România Cultural.

Proiect cultural finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Parteneri media: “Cultura”, Observator Cultural”, “România literară” şi “AgenţiadeCarte.ro”.

 

* Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:

Yolanda Castano, Ana Brnardić Oproiu, Dénes Krusovszky, Peter Rácz, Adam Borzič, Marko Pogacar, Andrea Inglese, Jana Putrle Srdic

Moderator: Cosmin Perța 

 

Sâmbătă, 17 mai:

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 10.30-12.30 – Ateliere educaționale pentru elevi – Ghidușii muzeelor

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.00 – Dezbatere: Poezia europeană încotro?

Moderator: Cosmin Perţa

Invitați: Yolanda Castano, Ana Brnardić Oproiu, Dénes Krusovszky, Peter Rácz, Adam Borzič, Marko Pogacar, Andrea Inglese, Jana Putrle Srdic, Svetlana Cârstean

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 16.00 – Lansare de carte: Ruxandra Cesereanu, California pe Someș, editura Charmides,

Prezintă: Cosmin Perța și Svetlana Cârstean

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 17.00 – Recital: Cvintetul AEROS

Ştefan Diaconu (flaut), Cristina Cincan (oboi), Andi Andrieş (corn), Manuela Ionelia Ghiţă (fagot), Alexandru Avramovici (clarinet).

În program: George Gershwin – Două preludii; Claude Debussy – Golliwogg’s cakewalk; Herman Stein – Sour suite; Gyorgy Ligeti – Șase bagatelle; Bela Bartok – Șase dansuri româneşti; Serghei Rahmaninov – Polka italiană; Johann Strauss – Tritsch-tratsch polka; Zequinha Abrieu – Tico tico; Alexey Rubstov – Frivolity

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 18.00 – Tiparele vieţii – Proiecţie video.

Prezintă: Daniela Frumuşeanu, Dan Mircea Cipariu

 

*  MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 18.00 – Teatrul MASCA

 

* Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:

Iulian Tănase, Bogdan Ghiu, Eugen Suciu, Ioana Crăciunescu, Angela Marinescu, Ana Dragu, Florin Partene, Mihail Vakulovski, Alexandru Vakulovski, Moni Stănilă, Marius Conkan, Hose Pablo, Andrei Doboș, Rareș Moldovan, Vlad A. Gheorghiu

Moderator: Ioan Groșan

 

Afis Maratonul de Poezie si Jazz 2014* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 21.00 – Maratonul de Poezie și Jazz, ediția a VI-a

Adrian Alui Gheorghe,  Daniel Bănulescu, Romulus Bucur, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Rita Chirian, Dan Mircea Cipariu, Denisa Comănescu, Ioana Crăciunescu, Tudor Creţu, Ioana Diaconescu, Marian Drăghici, Teodor Dună, Horia Gârbea, Florin Iaru, Ioan Matiuț, Ion Mureşan, Viorel Mureşan, Cosmin Perța, Nicoleta Popa, Bogdan O. Popescu, Nicolae Prelipceanu, Andra Rotaru, Cornelia Maria Savu, Cassian Maria Spiridon, Liviu Ioan Stoiciu, Adrian Suciu, Eugen Suciu, Amelia Stănescu, Robert Şerban, Grigore Şoitu, Ion Bogdan Ştefănescu, Pavel Şuşară, George Vulturescu

Invitaţi speciali: Nadia Trohin (voce), Cătălin Milea (saxofon) & Mircea Tiberian (pian).

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu şi Ioan Cristescu. 

Producător: Anamaria Spătaru

Organizatori: EURO CULTURART, MUZEUL NAŢIONAL AL LITERATURII ROMÂNE DIN BUCUREŞTI, TEATRUL NAŢIONAL DE OPERETĂ “ION DACIAN”.

Coorganizatori: APLER, USR Filiala Bucureşti Poezie, Opera Scrisă.Ro.

Coproducător: Radio România Cultural. Parteneri media: Cultura, Observator Cultural, AgenţiadeCarte.ro.

Proiect cultural finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

 

 

Duminică, 18 mai:

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 13.00 – Lecturi publice de poezie:

Florin Hălălău, Radu Ianovi, Diana Iepure, Oana Cătălina Ninu, Marius Surleac, Constantin Iftime Leonard Ancuța, Raluca Blezniuc, Violeta Savu, Valentin Iacob, George Floarea, Cam Camil, Carmen Dominte.

Moderator: Vasile Mihalache

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.30 – Institutul Blecher

Ciprian Măceşaru şi Emanuela Ignăţoiu-Sora.

Moderator: Claudiu Komartin

 

* Club La Scena, Calea Călărași nr. 55

Ora 17.00 – Lecturi publice de poezie:

Mitoș Micleușanu, Anca Mizumschi, Gheorghe Iova, Mugur Grosu, Adrian Pârvu, Andrei Dósa, Sorin Gherguţ, Ciprian Măceșaru.

Moderator: Cosmin Perța


Mitologii amânate – invitație


Târgul Național al Cărții de Poezie (ediția a II-a)

Program evenimente

Miercuri, 18 mai: 
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 12.00 – Conferinţă de presă. Deschiderea TNCP  
Prezintă: Lucian Chişu, Florin Rotaru, Ioan Cristescu, Dan Mircea Cipariu

Ora 15.00 – Spectacol de poezie şi pantomimă
Poeţi invitaţi şi actori ai Teatrului Masca – pe trotuarul care leagă Muzeul Naţional al Literaturii Române de sediul Uniunii Scriitorilor din România (Casa Monteoru)

Ora 15.30 – Vernisajul expoziţiei de carte bibliofilă şi gravură
Liceul de Arte Nicolae Tonitza
Prof. coord. Iuri Isar

Ora 18.00 – Lectură de poezie: Marian Drăghici, Octavian Soviany, Paul Vinicius, Florin Iaru, Claudiu Komartin
Moderator: Cosmin Perţa

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 14.00 – Vernisajul expoziţiei de fotografie realizată de Ion Cucu
Prezintă: un cristian

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 19.00Lectură de poezie: Dumitru Bădiţa, Simona Grazia Dima, Ofelia Prodan
Moderator: Felix Nicolau

Joi, 19 mai: Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 14.00Colocviu: Starea traducerilor de poezie
Invitaţi: Dinu Flămând, rezidenţii programului de traduceri ICR
Moderator: Florin Bican

Ora 17.00
– Clubul de lectură Institutul Blecher

Lectură din volumul „Zidul de mătase” de Constantin Virgil Bănescu, Casa de editură Max Blecher, 2011
Citesc: Ivan Hristov, Santha Attila, Gabriel Daliș
Moderator: Claudiu Komartin

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00Lectură de poezie: Miruna Vlada, Ştefan Manasia, Lucian Vasilescu
Moderator: Cosmin Perţa

Ora 18.00Recital: Eusebiu Ştefănescu şi Maria Gheorghiu

Ora 20.00Recital de poezie: Corina Ciucă, bursieră a Fundaţiei Dan Voiculescu
Prezintă: Daniel Octavian Bejan şi Traian T Coşovei
Recital: Traian T. Coşovei şi Florin Chilian

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00Lectură de poezie: Adela Greceanu, Elena Vlădăreanu, Andra Rotaru, Nichita Danilov
Moderator: Cosmin Perţa

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00Lectură de poezie: Teodor Dună, Dan Sociu, Răzvan Ţupa, Mugur Grosu, Stoian G. Bogdan
Moderator: Felix Nicolau

Vineri, 20 mai – Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.00Masă rotundă: România literară – Observator cultural
Starea poeziei contemporane
Invitaţi: redactori şi colaboratori ai revistelor 
Moderator: Carmen Muşat

Ora 17.00Cafeneaua critică: Dezbatere cu tema: Cărţi de poezie 2010-2011. Bilanţ de etapă
Ion Bogdan Lefter şi invitaţii săi: poeţii Traian T. Coşovei, Ion Mureşan, Radu Vancu, Daniel D. Marin şi alţi autori de cărţi apărute în 2010-2011, precum şi poeta Magda Cârneci şi criticul Cosmin Ciotloş
Moderator: Ion Bogdan Lefter

Ora 20.00 – Seară de proiecţii video cu poeţi din străinătate

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00Lectură de poezie: Ion Mureşan, Alexandru Vakulovski, Moni Stănilă, Dan Coman, Doina Ioanid
Moderator: Cosmin Perţa

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 19.00Recital: Doru Stănculescu 
Lectură de poezie: Doina Uricaru, Ileana Mălăncioiu, Iolanda Malamen, Ana Blandiana, Magda Cârneci
Moderator: Ioan Cristescu

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00Lectură de poezie: Florin Pop, Nicolae Scheianu, Andra Rotaru, Radu Vancu, Vasile Leac, Mihai Goţiu
Moderator: Felix Nicolau

Sâmbătă, 21 mai: Muzeul Naţional al Literaturii Române

Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 12.00 – Preambul la Congresul Naţional de Poezie, 2011
Invitat special: Gellu Dorian, alături de Adrian Alui Gheorghe 
Moderator: Dan Mircea Cipariu

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00 Lectură de poezie: Angela Marinescu, Nora Iuga 
Moderator: Miruna Vlada

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00Lectură de poezie: Constantin Acosmei, Şerban Axinte, Andrei Bodiu, Romulus Bucur, Violeta Savu, Gelu Vlaşin
Moderator: Felix Nicolau

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00 – Petrecerea de final a TNCP ediţia a II-a:
Lecturi: Ion Mureşan, Paul Vinicius, Cosmin Perţa, Vasile Leac 
Muzica: Mircea Tiberian.
Moderator: Ioan Cristescu

Duminică, 22 mai  Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 16.00 – Închiderea oficială a TNCP. Prezentarea raportului Târgului.

Programul târgului:
12.00 – 20.00


Noaptea muzeelor

NOAPTEA MUZEELOR

PROGRAMUL EVENIMENTELOR

Expoziţia permanentă a M.N.L.R  

Expoziţia foto-documentară Centenar Emil Cioran  

18.00 – 18.45
Concert susţinut de Iulia Chertes şi Ioana Demetra Gîrleanu, eleve ale Şcolii de muzică „Dinu Lipatti”
Profesor coordonator: Mariana Mihai

În program:
Haydn – Sonata în La bemol major
Francis Poulenc – Toccata 
E.Grieg – Nocturnă op. 54 nr.4 
Isaac Albeniz – Asturias 
W.A.Mozart – Sonata în Re major p.I 
Edvard Grieg – Dans Norvegian nr.2  

19.00 – 19.45
 Recital de vioară Mircea Dumitrescu – 12 ani

Bursier al Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei
Clasa prof. Olivia Papa
La pian prof. corepetitor: Smaranda Ilea

Recital de vioară

În program:
1. Gavinies – Studiul nr.17
2. N. Paganini – Capriciul nr.5
3. Mozart – Concert in Re nr.7
4. Sarasate – Melodii lautaresti
5. Wieniawsky – Poloneza de concert in Re major
6. Monti – Ceardas

Teatrul Masca: Statui vivante
(Studenţii Şcolii de Artă Gestuală „Masca”)

20.00 – 20.45
Concert susţinut de Eugen Cristea şi Jul Baldovin  

21.00 – 22.15
Te recunosc şi pe-ntuneric, Bucureşti! – Noapte de poezie şi muzică  

Poeţi în recital:
Andra Rotaru, Dan Mircea Cipariu, Denisa Comănescu, Traian T. Coşovei, Bogdan O. Popescu, Marius Marian Şolea, Eugenia Ţarălungă, Lucian Vasilescu, Paul Vinicius, Eugen Suciu, Cornelia Maria Savu, Iolanda Malamen.
Muzica: Mircea Tiberian

22:15 – 23:00:   Înapoi în Interbelic… one-man-show cu Vlad Jipa
                       La pian: Radu Dumitru

23.00 – 23.45
Concert de muzică medievală: formaţia PONTICE
Cătălin Mirea, Viorel Păunescu, Monica Ivanov, Florentina Ciobanu,
Geanina Meragiu, Eduard Ionescu

00.00 – 01.30
Cinemateca Literaturii 

Acces gratuit.