Category Archives: evenimente

Gaudeamus 2011 – programul lansărilor de carte(o selecție)

Afiş Gaudeamus 2011

23 noiembrie(miercuri)

ora 16 – la standul Editurii Dacia XXI – „Umbra lui Ionatan” de Petre Anghel

24 noiembrie(joi)

ora 17.30 – la standul Editurii Humanitas Opere III. Discursuri edificatoare (1843-1844) şi Trei discursuri la ocazii imaginate de Søren Kierkegaard
Vor vorbi: Ana Stanca Tabarasi, Ştefan Vianu și  Vlad Russo.

ora 18 – la standul Editurii Herg Benet – lectură din texte inedite, discuții și sesiune de autografe Marius Iulian Stancu.

– la standul Editurii Polirom – Mircea Mihăieș – Ultimul Judt şi Tony Judt, Cabana memoriei
Prezintă: Horia-Roman Patapievici și Silviu Lupescu

25 noiembrie(vineri)

ora 15 – la standul editurii Humanitas -lansarea volumelor câştigătoare ale Concursului de Debut Literar UniCredit, ediţia a IV-a, 2011
Nu mă atinge de Dumitriţa Stoica
Pareidolia de Laurenţiu Belizan
Trestii de Petru Albu
Vor vorbi: Dumitriţa Stoica, Laurenţiu Belizan, Petru Albu, Liviu Papadima, Paul Cernat, Radu Paraschivescu, Anca Nuţă și Cristina Guseth.

-la standul Editurii Tracus Arte – „Securi decapitate” de Matei Vișniec

ora 16 – la standul Editurii Herg Benet – lectură din texte inedite, discuții și sesiune de autografe cu Leonard Ancuța.

– la standul Editurii Nemira – „Oase migratoare” de  Iulian Tănase.

ora 16.30 – la standul Editurii Cartea Românească – Daniel Bănulescu, Cine a cîştigat Războiul Mondial al Religiilor?

Prezintă: Iulia Popovici, Paul Cernat și Daniel Cristea-Enache.

ora 17.00  – la standul Editurii Brumar – „Divina tragedie” de Medeea Iancu.

la standul Editurii Herg Benet – discuții și sesiune de autografe – „Mitologii amînate” de Adrian Suciu

– la standul Editurii Humanitas – Ghepardul de Giuseppe Tomasi di Lampedusa(o nouă traducere)
Vor vorbi: Gabriela Lungu, Smaranda Bratu Elian, Vlad Russo și Denisa Comănescu.

– la standul Editurii Tracus Arte – „Grossomodo” de Mugur Grosu și „Curtea interioară” de Alina Pachițanu.

ora 18 – la standul Editurii Brumar – antologia „Marfă reîncărcată” cu Dan Mircea Cipariu, Bogdan O. Popescu, Dan Pleșa, Sorin Gherguț și Florin Dumitrescu.

Prezintă: Mircea Cărtărescu, Traian T. Coșovei și Florin Iaru.

Invitat special: George Mihăiță.

– la standul Editurii Herg Benet -discuții și sesiune de autografe – „Antume” de Jean-Lorin Sterian.

ora 19 – la standul Editurii Herg Benet -discuții și sesiune de autografe – „Zeppelin Jack” de Marius Surleac.

26 noiembrie(sâmbătă)

ora 12 – la standul Editurii Herg Benet – discuții și sesiune de autografe – „Acte calde într-un decor negru pe scene separate de o linie grea” de Dan Stanciu.

ora 12.30 – la standul Editurii Humanitas – Capcanele istoriei. Elita intelectuală românească între 1930 şi 1950 de Lucian Boia
Vor vorbi: Lucian Boia, Florin Ţurcanu, Sorin Lavric și Gabriel Liiceanu.

ora 13   la standul Editurii Polirom –  Marta Petreu – De la Junimea la Noica şi Ion VarticCioran naiv şi sentimental (ediţia a treia, revăzută)

Prezintă: Ovidiu Şimonca, Cosmin Ciotloş și Adrian Şerban.
– la standul Editurii Tracus Arte – „Copil în Epoca de aur” de Dan Cârlea și „Șoimii patriei trebuie să fie întotdeauna veseli!” de Alexandru Potcoavă.

ora 13.30 – la standul Editurii Cartea Românească – Bianca Burţa-Cernat -Fotografie de grup cu scriitoare uitate. Proza feminină interbelică

Prezintă: Eugen Negrici, Ovidiu Şimonca și Daniel Cristea-Enache.


– la standul Editurii Humanitas  – Mereu aceeaşi nea şi mereu acelaşi neică (eseuri)
Vor vorbi: Alex Al. Şahighian, Sorin Lavric și Denisa Comănescu.

ora 14 – la standul Editurii Brumar – Șerban Foarță – Hexachordos

Prezintă:  Octavian Soviany.

– la standul Editurii Cartea Românescă – Ruxandra Cesereanu, Marius Conkan- Ţinutul Celălalt

Prezintă: Simona Popescu, Octavian Soviany, Cosmin Pertadiu Şimonca și Daniel Cristea-Enache.

– la standul Editurii Herg Benet – discuții și sesiune de autografe – „Rock în Praga” de Andrei Zbârnea.

– la standul Editurii Humanitas – Faţă către faţă de Andrei Pleşu
Vor vorbi: Andrei Pleşu și Dan C. Mihăilescu.

ora14.30 -la standul Editurii Cartea Românească –  Matei Vişniec, romanul Dezordinea preventivă şi volumul de poezie La masă cu Marx

Prezintă: Carmen Mușat, Cosmin Ciotloş, Daniel Cristea-Enache.

– la standul Editurii Humanitas –  Emil Cioran, Despre Franţa şi Îndreptar pătimaş II
Vor vorbi: Dan C. Mihăilescu, Cristian Mureşan, Didier Dutour și Gabriel Liiceanu.

ora 15 – la standul Editurii Humanitas – Eveniment Humanitas Multimedia
Grigore Leşe, …de dragoste, de război, de moarte, de unul singur
Vor vorbi: Grigore Leşe, Andrei Pleşu și Vlad Zografi.

– la standul Editurii Tracus Arte – „Imagini de pe strada Kanta” de Nichita Danilov și „Liniștea de dinaintea liniștii” de Paul Vinicius.

ora 16.00 la standul Editurii Brumar – „Eu, mama tare și tu” de Ania Vilal(debut)

Vor vorbi despre carte: Nora Iuga, Felix Nicolau, Adrian Diniş și Robert Şerban.

–  la standul Editurii Cartea Românească – Radu Aldulescu, romanul Îngerul încălecat Prezintă: Georgiana Sârbu, Paul Cernat și Daniel Cristea-Enache.

ora 16.30 – la standul Editurii Polirom – Lucian Dan Teodorovici – romanul Matei Brunul
Prezintă: Carmen Muşat și Bogdan-Alexandru Stănescu.
ora 17 – la standul Editurii Herg Benet – prezentarea câștigătorilor Concursului de debut Max Blecher/ Herg Benet
— romanul „Ich bin ein Berliner” de Gabriel Andronache
— volumul de poezie „Soarele mecanic” de George Serediuc
— romanul „ Voia ” de Cosmin Cârciova (Casa de Editură Max Blecher)
— volumul de poezie „Copci” de Matei Hutopilă(Casa de Editură Max Blecher)
– la standul Editurii Tracus Arte – „Când va veni ceea ce este desăvârșit” de Andrei Dosa.
 ora 17.15 – la standul Editurii Humanitas – Scrisori de dragoste către o prinţesă chineză de Matei Vişniec
Vor vorbi: Matei Vişniec, Radu Paraschivescu și Lidia Bodea.
ora 17.30 – la standul Editurii Brumar – „rupt” de Alex Manta.
Vor vorbi: Robert Șerban și Mihai Duțescu.
ora 18 – la standul Casei de editură Max Blecher –  „poetic. cerul din delft şi alte corpuri româneşti” de Răzvan Țupa.
– la standul Editurii Herg Benet – discuții și sesiune de autografe – „Cucamonga” de Iulian Tănase.
ora 18.30 – la standul Editurii HumanitasContorsionista de T.O. Bobe
Vor vorbi: T.O. Bobe, Mircea Cărtărescu și Lidia Bodea.

27 noiembrie(duminică)

ora 12 – la standul Editurii Tracus Arte – „Proza lui Mircea Nedelciu — Puterile literaturii în fața politicului și a morții” de Adina Dinițoiu.

ora 13la standul Editurii Brumar – „Asigurări de viață” de Florin Hălălău

Vor vorbi despre carte Nora Iuga, Felix Nicolau şi Robert Şerban.

– la standul Editurii Humanitas – Jurnalul Annei Frank
Ediţie definitivă, traducere după originalul neerlandez
Vor vorbi: Ioan Stanomir, Gheorghe Nicolaescu și Lidia Bodea.

ora 13.30 –  la standul Editurii Polirom – Alex Leo Șerban – micro-romanul Litera din scrisoarea misterioasă
Prezintă: Horia-Roman Patapievici, Marius Chivu
ora 14.30 – la standul Editurii Polirom –  Florin Iaru – Fraier de Bucuresti

Prezinta: Cristian Teodorescu, Cosmin Ciotloş și Adrian Şerban

0ra 15.30 – la standul Editurii Cartea Românească – Crista Bilciu, volumul Poema desnuda

Prezintă: Florin Iaru și Cosmin Ciotloș.

Maia Morgenstern va citi cîteva poeme din volum.

ora 18 – la standul Editurii Tracus Arte – „Faze și emfaze” de Dumitru Bădița.


Poesis Internațional (5)

 

Revista Poesis Internațional a ajuns la numărul cinci.

Din cuprins :

invitat: Tadeusz Różewicz (prezentare, traduceri în limba română)
· portret: Constantin Virgil Bănescu
· poemul de colecţie: Angela Marinescu, „Poemul cel mai de jos” (în română şi germană)
· eseuri de Radu Vancu, Chris Tanasescu (în engleză), Felix Nicolau (în engleză), Radu Andriescu (în engleză)
· 4 tineri poeţi germani traduşi în româneşte (Daniel Falb, Björn Kuhligk, Ulrike Almut Sandig, Uljana Wolf)
· prezentarea Editurii Herg Benet
· poeme de Ladik Katalin (în maghiară şi română), Aurel Pantea (în română şi germană), Virgil Mazilescu (în română şi engleză), Guillaume Apollinaire (în română), Olvido García Valdés (în spaniolă şi română), Kukorelly Endre (în maghiară şi română), V. Leac (în română şi franceză), Ştefan Manasia, Iancu Laura (în maghiară şi română), Szalma Réka (în maghiară), Ana Blandiana (în cehă şi română), Ioan Es. Pop (în italiană), Szentmártoni János (în maghiară), Stoian G. Bogdan (în germană), Miriam Van hee (în română), Mestyán Adám (în română), Gankhanani Moffat Moyo (în engleză şi română), Matei Gavril
· 4 tineri poeţi români traduşi în germană de Ernest Wichner (Gabriel Daliş, Val Chimic, Mihail Vakulovski, Andrei Dósa)
· debut: Cosmin Cârciova (proză)
· cronici de Nicoleta Cliveţ, Florin Caragiu, Teodora Coman, Dan-Liviu Boeriu, Veronica-Alina Constănceanu, Octavian Soviany, Naomi Ionică, Ion Mureşan, Claudiu Komartin
· proză de Jean Giono (în română), Emilian Galaicu-Păun
· teatru de Gellu Naum (în spaniolă)
· evocare Matei Gavril


Mai întâi te naști


Noaptea muzeelor

NOAPTEA MUZEELOR

PROGRAMUL EVENIMENTELOR

Expoziţia permanentă a M.N.L.R  

Expoziţia foto-documentară Centenar Emil Cioran  

18.00 – 18.45
Concert susţinut de Iulia Chertes şi Ioana Demetra Gîrleanu, eleve ale Şcolii de muzică „Dinu Lipatti”
Profesor coordonator: Mariana Mihai

În program:
Haydn – Sonata în La bemol major
Francis Poulenc – Toccata 
E.Grieg – Nocturnă op. 54 nr.4 
Isaac Albeniz – Asturias 
W.A.Mozart – Sonata în Re major p.I 
Edvard Grieg – Dans Norvegian nr.2  

19.00 – 19.45
 Recital de vioară Mircea Dumitrescu – 12 ani

Bursier al Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei
Clasa prof. Olivia Papa
La pian prof. corepetitor: Smaranda Ilea

Recital de vioară

În program:
1. Gavinies – Studiul nr.17
2. N. Paganini – Capriciul nr.5
3. Mozart – Concert in Re nr.7
4. Sarasate – Melodii lautaresti
5. Wieniawsky – Poloneza de concert in Re major
6. Monti – Ceardas

Teatrul Masca: Statui vivante
(Studenţii Şcolii de Artă Gestuală „Masca”)

20.00 – 20.45
Concert susţinut de Eugen Cristea şi Jul Baldovin  

21.00 – 22.15
Te recunosc şi pe-ntuneric, Bucureşti! – Noapte de poezie şi muzică  

Poeţi în recital:
Andra Rotaru, Dan Mircea Cipariu, Denisa Comănescu, Traian T. Coşovei, Bogdan O. Popescu, Marius Marian Şolea, Eugenia Ţarălungă, Lucian Vasilescu, Paul Vinicius, Eugen Suciu, Cornelia Maria Savu, Iolanda Malamen.
Muzica: Mircea Tiberian

22:15 – 23:00:   Înapoi în Interbelic… one-man-show cu Vlad Jipa
                       La pian: Radu Dumitru

23.00 – 23.45
Concert de muzică medievală: formaţia PONTICE
Cătălin Mirea, Viorel Păunescu, Monica Ivanov, Florentina Ciobanu,
Geanina Meragiu, Eduard Ionescu

00.00 – 01.30
Cinemateca Literaturii 

Acces gratuit.

Wood Be Nice


Kilipirim 2010

Pe 10 noiembrie 2010, Kilipirim iși deschide din nou porțile în Bucuresti, pentru cea de a XI-a ediție a târgului.
Timp de 5 zile, in perioada 10-14 noiembrie, galeria Dalles va fi gazda celui mai mare târg de carte cu discount din București, care aduce publicului peste 10.000 de titluri, din toate domeniile de interes: beletristica, hobby, știință, carte pentru copii, artă, arhitectură și design.
Ediția din 2010 reunește cele mai mari edituri din Romania, prezente cu cărți cu discount de la 10% pana la 70%, titluri mai vechi sau mai noi.  Deasemenea, vor fi o serie de evenimente speciale adresate publicului vizitator: tombole cu premii în carte, sesiuni de autografe si expoziții tematice organizate pe toata durata târgului.
La cea de a XI-a ediție, Kilipirim a decis să susțină campania “Colectează selectiv”, inițiată de Green Peace. Organizația va fi prezentă la eveniment cu materiale informative, voluntari și un stand cu vânzare de materiale-suport realizate din hârtie și alte materiale reciclate.(invitație preluată din Șapte Seri)


Marian și Ecaterina

Fratele meu s-a căsătorit cu femeia care îi este alături de mai bine de cinci ani. Le doresc o căsnicie armonioasă, plină de bucurii!