Tag Archives: Paul Vinicius

Târgul Național al Cărții de Poezie (ediția a II-a)

Program evenimente

Miercuri, 18 mai: 
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 12.00 – Conferinţă de presă. Deschiderea TNCP  
Prezintă: Lucian Chişu, Florin Rotaru, Ioan Cristescu, Dan Mircea Cipariu

Ora 15.00 – Spectacol de poezie şi pantomimă
Poeţi invitaţi şi actori ai Teatrului Masca – pe trotuarul care leagă Muzeul Naţional al Literaturii Române de sediul Uniunii Scriitorilor din România (Casa Monteoru)

Ora 15.30 – Vernisajul expoziţiei de carte bibliofilă şi gravură
Liceul de Arte Nicolae Tonitza
Prof. coord. Iuri Isar

Ora 18.00 – Lectură de poezie: Marian Drăghici, Octavian Soviany, Paul Vinicius, Florin Iaru, Claudiu Komartin
Moderator: Cosmin Perţa

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 14.00 – Vernisajul expoziţiei de fotografie realizată de Ion Cucu
Prezintă: un cristian

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 19.00Lectură de poezie: Dumitru Bădiţa, Simona Grazia Dima, Ofelia Prodan
Moderator: Felix Nicolau

Joi, 19 mai: Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 14.00Colocviu: Starea traducerilor de poezie
Invitaţi: Dinu Flămând, rezidenţii programului de traduceri ICR
Moderator: Florin Bican

Ora 17.00
– Clubul de lectură Institutul Blecher

Lectură din volumul „Zidul de mătase” de Constantin Virgil Bănescu, Casa de editură Max Blecher, 2011
Citesc: Ivan Hristov, Santha Attila, Gabriel Daliș
Moderator: Claudiu Komartin

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00Lectură de poezie: Miruna Vlada, Ştefan Manasia, Lucian Vasilescu
Moderator: Cosmin Perţa

Ora 18.00Recital: Eusebiu Ştefănescu şi Maria Gheorghiu

Ora 20.00Recital de poezie: Corina Ciucă, bursieră a Fundaţiei Dan Voiculescu
Prezintă: Daniel Octavian Bejan şi Traian T Coşovei
Recital: Traian T. Coşovei şi Florin Chilian

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00Lectură de poezie: Adela Greceanu, Elena Vlădăreanu, Andra Rotaru, Nichita Danilov
Moderator: Cosmin Perţa

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00Lectură de poezie: Teodor Dună, Dan Sociu, Răzvan Ţupa, Mugur Grosu, Stoian G. Bogdan
Moderator: Felix Nicolau

Vineri, 20 mai – Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.00Masă rotundă: România literară – Observator cultural
Starea poeziei contemporane
Invitaţi: redactori şi colaboratori ai revistelor 
Moderator: Carmen Muşat

Ora 17.00Cafeneaua critică: Dezbatere cu tema: Cărţi de poezie 2010-2011. Bilanţ de etapă
Ion Bogdan Lefter şi invitaţii săi: poeţii Traian T. Coşovei, Ion Mureşan, Radu Vancu, Daniel D. Marin şi alţi autori de cărţi apărute în 2010-2011, precum şi poeta Magda Cârneci şi criticul Cosmin Ciotloş
Moderator: Ion Bogdan Lefter

Ora 20.00 – Seară de proiecţii video cu poeţi din străinătate

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00Lectură de poezie: Ion Mureşan, Alexandru Vakulovski, Moni Stănilă, Dan Coman, Doina Ioanid
Moderator: Cosmin Perţa

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 19.00Recital: Doru Stănculescu 
Lectură de poezie: Doina Uricaru, Ileana Mălăncioiu, Iolanda Malamen, Ana Blandiana, Magda Cârneci
Moderator: Ioan Cristescu

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00Lectură de poezie: Florin Pop, Nicolae Scheianu, Andra Rotaru, Radu Vancu, Vasile Leac, Mihai Goţiu
Moderator: Felix Nicolau

Sâmbătă, 21 mai: Muzeul Naţional al Literaturii Române

Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 12.00 – Preambul la Congresul Naţional de Poezie, 2011
Invitat special: Gellu Dorian, alături de Adrian Alui Gheorghe 
Moderator: Dan Mircea Cipariu

Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115

Ora 16.00 Lectură de poezie: Angela Marinescu, Nora Iuga 
Moderator: Miruna Vlada

Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00Lectură de poezie: Constantin Acosmei, Şerban Axinte, Andrei Bodiu, Romulus Bucur, Violeta Savu, Gelu Vlaşin
Moderator: Felix Nicolau

Cafeneaua La Muzeu
Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 20.00 – Petrecerea de final a TNCP ediţia a II-a:
Lecturi: Ion Mureşan, Paul Vinicius, Cosmin Perţa, Vasile Leac 
Muzica: Mircea Tiberian.
Moderator: Ioan Cristescu

Duminică, 22 mai  Muzeul Naţional al Literaturii Române
Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12  

Ora 16.00 – Închiderea oficială a TNCP. Prezentarea raportului Târgului.

Programul târgului:
12.00 – 20.00


Noaptea muzeelor

NOAPTEA MUZEELOR

PROGRAMUL EVENIMENTELOR

Expoziţia permanentă a M.N.L.R  

Expoziţia foto-documentară Centenar Emil Cioran  

18.00 – 18.45
Concert susţinut de Iulia Chertes şi Ioana Demetra Gîrleanu, eleve ale Şcolii de muzică „Dinu Lipatti”
Profesor coordonator: Mariana Mihai

În program:
Haydn – Sonata în La bemol major
Francis Poulenc – Toccata 
E.Grieg – Nocturnă op. 54 nr.4 
Isaac Albeniz – Asturias 
W.A.Mozart – Sonata în Re major p.I 
Edvard Grieg – Dans Norvegian nr.2  

19.00 – 19.45
 Recital de vioară Mircea Dumitrescu – 12 ani

Bursier al Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei
Clasa prof. Olivia Papa
La pian prof. corepetitor: Smaranda Ilea

Recital de vioară

În program:
1. Gavinies – Studiul nr.17
2. N. Paganini – Capriciul nr.5
3. Mozart – Concert in Re nr.7
4. Sarasate – Melodii lautaresti
5. Wieniawsky – Poloneza de concert in Re major
6. Monti – Ceardas

Teatrul Masca: Statui vivante
(Studenţii Şcolii de Artă Gestuală „Masca”)

20.00 – 20.45
Concert susţinut de Eugen Cristea şi Jul Baldovin  

21.00 – 22.15
Te recunosc şi pe-ntuneric, Bucureşti! – Noapte de poezie şi muzică  

Poeţi în recital:
Andra Rotaru, Dan Mircea Cipariu, Denisa Comănescu, Traian T. Coşovei, Bogdan O. Popescu, Marius Marian Şolea, Eugenia Ţarălungă, Lucian Vasilescu, Paul Vinicius, Eugen Suciu, Cornelia Maria Savu, Iolanda Malamen.
Muzica: Mircea Tiberian

22:15 – 23:00:   Înapoi în Interbelic… one-man-show cu Vlad Jipa
                       La pian: Radu Dumitru

23.00 – 23.45
Concert de muzică medievală: formaţia PONTICE
Cătălin Mirea, Viorel Păunescu, Monica Ivanov, Florentina Ciobanu,
Geanina Meragiu, Eduard Ionescu

00.00 – 01.30
Cinemateca Literaturii 

Acces gratuit.